Skip to main content

wine market

wine market

Twój koszyk jest pusty

wyszukiwanie zaawansowane +

Resetuj

Ranking najlepszych włoskich win. Monte del Frà: dyskretny urok Custozy

Włoski producent win Azienda Agricola posiada wiele winnic. Jedną z nich jest Monte del Frà, położona na morenowych wzgórzach Custozy.

Winnica położona na morenowych wzgórzach Custozy od ponad sześćdziesięciu lat należy do braci Bonomo i jest jednym z punktów odniesienia do całej enologii Werony. Ich wizytówką jest ścisła więź z ziemią, do tego stopnia, że ich przygoda w Valpolicella, sprawiła że rodzina zobowiązała się do zdobycia najpiękniejszych winnic dostępnych w okolicy. Dziś ich winnice rozciągają się na około dwieście hektarów. Monte del Frà narodził się w 1958 roku w Sommacampagna. Dziś na czele winnicy stoi już trzecie pokolenie. Przez 62 lata miłości do wina stali się właścicielami 137 hektarów winnic, a kolejne 65 hektarów wynajmują. Dużym wyzwaniem jest reprezentowanie terytorium Werony, które choć nie jest duże, to dzięki epokom lodowcowym może się pochwalić różnorodnością gleb i warunków klimatycznych, które nadają rodzimym winogronom zupełnie odmienne cechy w zależności od obszaru.

Na południe od jeziora Garda produkują Custozę i Bardolino z gleb bogatych w moreny, które są źródłem wielu minerałów. Na południowy wschód od jeziora gleba staje się bogatsza w glinę, dzięki czemu wiatr znad jeziora utrzymuje stały mikroklimat. Aż do Fumane, w Classic Valpolicella znajdujemy gleby wulkaniczne i istotne zmiany temperatury między dniem a nocą, przy doskonałej wentylacji. Zarządzanie tak dużym i zróżnicowanym terytorium doprowadziło firmę do niezbędnych refleksji na temat kwestii środowiskowych i zrównoważonego rozwoju:

„Różne tereny, różne obszary, różne klimaty prowadzą w naturalny sposób do heterogenicznych problemów, ale nasz cel jest tylko jeden: zagwarantować długowieczność i zdrowie naszych winnic, istotne elementy nadające naszym winom charakter i wyjątkowość. Od 2020 roku posiadamy certyfikat SQNPI (wspólnotowy certyfikat dotyczący integrowanej produkcji), a od tego roku (2021) rozpoczniemy ważny projekt restrukturyzacji przedsiębiorstwa, który zwiększa kwestię zrównoważonego rozwoju w każdym cyklu, od produkcji, przez magazynowanie, po komponenty, a także oczywiście w winnicy”.

Elegancja jest kluczem enologicznym, za pomocą którego interpretują i produkują swoje wina, aby nadać nalewaniu wyraz terytoriów i winogron w kieliszku. To wytyczna wybrana przez firmę do produkcji. Żniwa w 2018 roku przyniosły jako posag aromatyczny zestaw zdominowany przez dojrzałe i papkowate żółte owoce, które w Custoza Superiore Ca 'del Magro odnajdują łopatki w nutach suszonych kwiatów i owoców cytrusowych. W ustach rozciąga się z wdziękiem i konsystencją, dając efekt pikantny i bardzo długi. Dla nich odmiana winogron Garganega jest esencją ich istnienia. Zinterpretowali to w różnych stylach, w tym w Cà del Magro, które jest dla nich najdroższe emocjonalnie, wino, które czerpie długowieczność i złożoność z tego grona, jego charakter ze starej winnicy i reprezentuje dialog dwóch pokoleń, które je zaprojektowały. Ogromną satysfakcję, jaką daje to wino, jest to, że reprezentuje esencję i wyjątkowość terytorium, ale jednocześnie doskonale komponuje się z kuchnią międzynarodową. Doskonałe do sushi, doskonałe do ostryg z Bretanii, wysublimowane ze szparagami w sosie holenderskim, dopasowane do kaczki po pekińsku, emocjonujące z rozmarynem i risotto z parmigiano. Ale wielki potencjał Monte del Frà nie kończy się na tym: Scarnocchio '15, Amarone Reserve, który prezentuje intensywnie owocowe i pikantne aromaty, wzmacnia się w łyku, którego objętość jest doskonale regulowana kwasowością i taniną.

Kup wina od włoskiego producenta Azienda Agricola z winnicy Monte del Frà z regionu Custozy:

 MONTE DEL FRA CUSTOZA 

 MONTE DEL FRÀ CUSTOZA SUPERIORE BONOMO SEXAGINTA 

 MONTE DEL FRÀ CUSTOZA CA' DEL MAGRO
monte del fra custoza monte del fra custoza3 monte del fra custoza2