Skip to main content

wine market

wine market

Twój koszyk jest pusty

wyszukiwanie zaawansowane +

Resetuj

Wino miesiąca: majestatyczne czerwone wino Primitivo

W okresie świątecznym najprawdopodobniej wzrasta spożycie alkoholu. Białe, czerwone czy musujące - nie ma dyskryminacji, jeśli chodzi o świętowanie z rodziną i przyjaciółmi. Ale niektóre wina są lepsze od innych na toast podczas luksusowego świątecznego obiadu lub kolacji. Najbardziej oczywistym wyborem byłoby Prosecco lub jakikolwiek rodzaj wina musującego.

Jednak jeśli naprawdę chcesz wyróżnić się z tłumu i zrobić wrażenie na swoich gościach w tym roku zapomnij o bąbelkach, wybierz butelkę Primitivo!
Jeśli słyszysz o nim po raz pierwszy, Primitivo to absolutnie oszałamiające czerwone wino. Pełne, intensywne, z ciemnymi nutami jagodowymi, które będą przyjemnością dla podniebienia. Jest produkowane na południu Włoch, w Apulii, pięcie Włoch.

Apulia jest regionem, w którym słońce jest zawsze gorące (szczególnie latem), a ziemia jest sucha. Jest więc prawdziwą tajemnicą, w jaki sposób może produkować tak wspaniałe wina w takich warunkach. Dante w jednej ze swoich prac określił ten region:

„Terra sitibonda ove il sole si fa vino” - suchy ląd spragniony wody, gdzie słońce zamienia się w wino.

primitivo blog 02

Nazwę Primitivo można z grubsza przetłumaczyć z włoskiego jako „wczesną”. Samo słowo primitivo w rzeczywistości oznacza prymitywne, prehistoryczne - ale w tym kontekście odnosi się do wczesnego dojrzewania odmiany. Chociaż w przeszłości wino to było uważane za mniej wyrafinowane niż inne i używane tylko jako odmiana mieszana, teraz sytuacja się zmieniła.

Primitivo zostało uznane za jedno z historycznych winogron południowych Włoch i zyskało uznanie na całym świecie.